Neustále slyšíme jak je nedostatek mladých dělníků ve výrobních procesech a jak se nechce údajně mladým lidem dělat rukama. Firmy mají problémy najít v hodné uchazeče do jejich výrobních procesů. Bohužel tenhle problém je zapříčiněn na více stranách. 

 

1. Výběr povolání

Někteří studenti mají jasno co budou chtít dělat a jiným radí rodiče. Pravě rodiče mohou ovlivnit co jejich ratolest bude dělat. Pokud sami rodiče nebudou v dělnických procesech spokojeny tak nejspíše odradí, nedoporučí své ratolesti dělnický obor.

 

2. Zručnost mladých lidí

Všeobecně se dá říct, že se nerodí zruční mládí lidé tak jako dřív. V dětství se nerozvijí jejích manuální zručnost a často se sami podceňují. Neumějí improvizovat a neumějí dělat v obtížných podmínkách. Je to generace počítačových nadšenců. Snadnější je ve virtuálním světe něco vytvořit a následné opravit. V reálném světě je to daleko náročnější.

 

3. Z velké části si zato mohou firmy sami

Firmy mají bohužel krátkozraké jednání. Kladou příliš vysoké nároky na dělníky a odmítají si je sami učit. Nehledají v lidech opravdový potenciál. Dělníci mají nevyhovující pracovní prostředí a nemají nářadí, měřidla, kalibry s kterým by dělali.

Plánovači výroby záměrně plánuji výrobu tak aby dělnici byli nucení dělat přesčas a i tak to nestíhají. Na vedoucích funkcích jsou lidé, kteří nemají ponětí co jak se vyrábí a jak dlouho to trvá vyrobit. Ale hlavně že mají maturitu nebo vysokoškolské vzdělání.

 

Závěrem

Všechno se vším souvisí a je potřeba hledat širší souvislosti. Chyba je vždy na více stranách.